piątek, 24 kwietnia 2009

Blokowanie

Z powodu kilku maili w tym temacie i zapytania Jadwigi :

Znakomita większość moich robótek jest wykonywana w całości - od góry lub od dołu. Jak wielokrotnie pisałam nie lubię zeszywania i uważam, że większość robótek układa się ( moim zdaniem) lepiej bez szwów bocznych. Czasami, w niektórych modelach rękawy są robione osobno i wszywane. Z tego powodu blokowanie w moim wykonaniu odbywa się na Loli - Lola została zakupiona głównie z tego powodu a wymiary ma prawie zgodne z właścicielką.

Bawełna i mieszanki z bawełną: moczę w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do płukania, wyciskam w ręcznik i delikatnie w ręczniku odwirowuję; jeszcze mokre zakładam na Lolę i pozostawiam do wyschnięcia.
Akryle i mieszanki akrylowe j.w.
Wiskozy i inne włókna sztuczne j.w.
Wełnę, mohery i mieszanki z przewagą wełny ulegają krótkiemu zamoczeniu w wodzie z dodatkiem balsamu do włosów , woda jest letnia a dalsza procedura nie zawiera odwirowywania tylko wygniatanie wody w kolejnym ręczniku za pomocą udeptywania (wyrób w środku jest raczej pięknie rozkładany i zwijanie odbywa się metodą naleśnikową); po wygniataniu jest rozkładany na płasko i formowany w celu uzyskania pożądanych kształtów i rozmiarów; naciąganie na Lolę odbywa się dopiero kiedy dziergadło jest tylko lekko wilgotne.



Więcej i bardziej szczegółowo o blokowaniu znajdziecie tutaj

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za wyczerpujący opis blokowania. Niestety w tym momencie pojawił się jeden , zasadniczy problem . Nie posiadam Loli. Będę blokowała , czysto bawełniany cardigan z krótkim rękawkiem . Muszę sobie poradzić bez manekina. Natomiast pozostałe , praktyczne wskazówki są bardzo cenne. Pozdrawiam . Gratuluję nowej , arbuzowej bluzki. Jest bardzo apetyczna. Miłego dnia . Jadzia

    OdpowiedzUsuń